Denní stacionář Pohoda nabízí ambulantní služby seniorům od 65 let a osobám s chronickým onemocněním a zdravotním postižením od 40 let a naším cílem je poskytovat pomoc a péči v době, kdy ji nemůže zajistit rodina. Pokud se senior cítí osamoceně, objevují se u něho potíže  spojené s pozvolnou ztrátou paměti nebo má jiná zdravotní omezení, pak se na naši službu může obrátit. Nabízíme kontakt s lidmi, aktivní trávení volného času, všestranný trénink a pomoc při udržení stávajících dovedností. Denní stacionář pomáhá zůstat klientům v jejich přirozeném prostředí.

Program denního stacionáře zahrnuje především aktivity zaměřené na rozvoj a udržení stávajících dovedností klientů, trénink kognitivních funkcí (paměť a rozpoznávací schopnosti), pohybové aktivity, hudební, tvořivé a pracovní aktivity, besedy, přednášky, společenské a kulturní akce. Nechybí relaxace v polohovacích křeslech i na lůžku, vycházky, pravidelný pitný režim, zajištění stravy. Klienti mají na výběr z mnoha aktivizačních činností, samozřejmostí je také podpora při úkonech osobní hygieny, pomoc při orientaci, oblékání apod.

Příklad dobré praxe v denním stacionáři Pohoda

Aktuálně pečujeme také o klienty po cévní mozkové příhodě, jejichž zdravotní stav je zhoršen zejména v oblasti krátkodobé paměti, komunikace a samostatného pohybu.

Jeden z našich klientů, který prodělal v minulosti cévní mozkovou příhodu, navštěvuje denně stacionář Pohoda, na počátku měl velké potíže s krátkodobou pamětí, nemohl si vybavit jakékoliv nově získané informace. Jeho psaný projev byl velmi zhoršený, nedokázal udržet pozornost, samostatně a souvisle napsat text, zaměňoval písmena. Po půl roce dokázal zlepšit psaný projev, zlepšilo se logické myšlení, početní úlohy, skládání obrazců, praktické uvažování, rozšíření a znovuobjevení znalostí z oblastí sportu, kultury, rozeznávání názvů měst… Klient se zlepšuje v oblasti hrubé i jemné motoriky, více komunikuje, vybavuje si vzpomínky z mládí a pracovního života. Vyhovuje mu pravidelnost a stálý režim, cítí se v bezpečí a je částečně orientován, oproti začátkům již ví, kam jde, s kým do stacionáře jezdí, jak se stacionář jmenuje, jak často jej navštěvuje. Je velice rád, když mu někdo naslouchá, s humorem odpovídá, v denním stacionáři má podmínky pro další rozvoj schopností a dovedností.

Naším hlavním cílem je především zkvalitnění života seniorů, které trápí jakékoliv zdravotní omezení, ztráta kognitivních funkcí nebo i sociální izolovanost. Dochází ke znovuobjevení některých dovedností, intenzivnímu trénování paměti a k aktivnímu trávení volného času ve společnosti dalších lidí. Naše služby vždy doporučujeme využívat co nejdříve, pokud dochází k pozvolné ztrátě kognitivních funkcí. Je třeba, aby byl senior schopen aktivity zvládnout a aktivně se do nich zapojit, než dojde k trvalému zhoršení zdravotnímu stavu, kdy již rodina zvažuje přechod do pobytové služby a kdy péči sama nezvládá.

Mgr. Šárka Marková